Kinderen op de vlucht – deel 2

Nieuws

Wereldwijd zijn er op dit moment ongeveer 40 miljoen kinderen op de vlucht. Ook in Zwolle worden zij opgevangen. Ons magazine Gaandeweg vroeg drie mensen die hierbij betrokken zijn om erover te schrijven. Vandaag deel 2: Stichting Voor Elkaar. 

Stichting Voor Elkaar Zwolle zoekt vrijwilligers die met de gezinnen willen optrekken. Zo wordt hen een nieuw (warm) thuis geboden. Elly Volkerink is Projectcoördinator bij Voor Elkaar Zwolle en maakte deze bijdrage. 

Zeinab

Zeinab (9 jaar) kruipt nog even dicht tegen haar moeder aan. Soms overvalt haar het gevoel van angst als het donker wordt. Dan denkt ze terug aan die spannende nacht dat ze met de boot naar de overkant gingen. Het was een zware reis: dagen lopen, geen plek om rustig te slapen en boze mannenstemmen als ze snel een vrachtauto in moeten klimmen. Maar die nacht op de boot was wel het allerspannendst. Na uren dobberen, zagen ze eindelijk land. Verkleumd en hongerig werden ze naar een kamp gebracht. Daar heeft ze twee verjaardagen gevierd voor ze verder reisden naar Nederland. In hun nieuwe huis in Zwolle lijkt die moeilijke reis, de honger, de kou, de angst ver weg, maar soms, heel soms …

Een Zwols gezin geeft een warm welkom aan een Turks gezin. Foto: Stichting Voor Elkaar

Kinderen op de vlucht zijn kwetsbaar

Bijna de helft van alle mensen die wereldwijd moeten vluchten is kind. Daarvan moesten meer dan 400.000 kinderen alleen, zonder hun ouders of andere familieleden, vluchten voor oorlog, geweld en vervolging. Dat grijpt ons aan. Kinderen op de vlucht lopen namelijk een groot risico op misbruik, verwaarlozing, geweld, uitbuiting of mensenhandel. Vaak hebben ze ingrijpende gebeurtenissen meegemaakt. In het land van herkomst, maar ook tijdens de vlucht. Ondanks deze ingrijpende gebeurtenissen zien we dat kinderen veerkracht tonen, leergierig zijn en zich snel aanpassen aan het nieuwe land dat hun thuis wordt.

Gevluchte kinderen in Nederland

Minderjarige kinderen die alleen in Nederland komen, worden opgevangen en begeleid door Nidos. Deze organisatie zoekt vervolgens naar een veilige plek voor ze. Bij familie, bij een kleinschalige opvang of bij een Nederlands pleeggezin. Kinderen die niet alleen komen, wonen in het asielzoekerscentrum (AZC) bij hun ouders. Vaak maken de vaders eerst de zware reis in hun eentje, waarna de vrouw en kinderen via de procedure van gezinshereniging veilig naar Nederland reizen. In het AZC, maar ook in Zwolle gaan kinderen naar de basisschool. Vanaf groep 3 tot en met 8 bezoeken ze in het begin iedere ochtend een speciale taalklas. Kinderen van 12 tot en met 18 jaar gaan naar de internationale schakelklas (ISK), waar ze naast de Nederlandse taal ook andere vakken leren. Zodra het mogelijk is, stromen ze het reguliere onderwijs in.

Zwolle

In Zwolle is onder andere Stichting Voor Elkaar Zwolle betrokken bij de komst van nieuwkomers vanuit het AZC. Als diaconale stichting mogen we de nieuwkomers maatschappelijk begeleiden vanaf het eerste jaar dat zij zich vestigen in onze stad. Dat doen we samen met ruim 75 vrijwilligers. Zo kunnen we kinderen als Zeinab warmte en liefde bieden, zodat ze steeds minder vaak aan de nare tijd op dat bootje terugdenkt.

Wil jij kinderen en hun ouders een warm welkom geven in Zwolle en voor langere tijd met hen optrekken? Meld je dan aan als vrijwilliger (maatje) bij Voor Elkaar Zwolle. Dat kan via: www.welkominzwolle.nl

Dit artikel verscheen in ons magazine Gaandeweg
Tekst: Elly Volkerink, Stichting Voor Elkaar Zwolle
Foto: Stichting Voor Elkaar

Meer nieuws

Nieuws

“Woar bin ie d’r iene van?” – viering over identiteit

Het Ontmoetingshuis Moderne Devotie organiseert dit najaar drie laagdrempelige vieringen rondom identiteit en navolging in de regio. De tweede avond, zondag 19 november, staat in het teken van familie. Hoeveel invloed hebben onze bloedverwanten op onze identiteit en de keuzes die we maken? “Woar bin ie d’r iene van?” Zondag 19 november 19 – 20…

Nieuws

Ries Nieuwkoop: “Het Evangelie is tegenwind”

Zwollenaar Ries Nieuwkoop werd in 1973 bevestigd als predikant in Balk. Afgelopen zomer ging hij – precies vijftig jaar en één dag later – voor het laatst voor in dezelfde Friese gemeente. Ook die keer ging de preek over Mattheus 7:21, de tekst op de gevelsteen van de kerk in Balk (It Breahûs). Jan Nauta…