Nieuws

Kerk en slavernijverleden

Plaatsingsdatum: 30 juni 2023

Nederland staat stil bij de afschaffing van de trans-Atlantische slavernij, nu 150 jaar geleden. Dit doen we ook in Zwolle. En ook in de kerk. 

“Kerken en individuele kerkleden hebben een duister aandeel in dit verleden doordat ze slavenhandel en slavernij kritiekloos legitimeerden en er zelfs van profiteerden”, schrijft ds. René de Reuver, scriba generale synode van de Protestantse Kerk in Nederland. “In 2013, toen we het woord woke nog nauwelijks gebruikten, heeft de Raad van Kerken in Nederland – waar ook de Protestantse Kerk toe behoort – schuld erkend en verantwoordelijkheid genomen voor zijn aandeel in het slavernijverleden.”

Een terechte schuldbekentenis vindt De Reuver. Maar niet genoeg. “Na woorden komt het op daden aan. Zit het ‘m in meer diversiteit in onze kerkelijke gemeenten? Zou onze witte kerk meer toenadering moeten zoeken tot zwarte? Dat zeker, en uiteraard met respect voor de afzonderlijke eigen gewoontes, traditie en vorm, in een wederzijdse en gelijkwaardige relatie. Maar hebben we ook niet – en misschien wel eerst – individueel nog een enorme slag te maken? Het superioriteitsdenken zit in ons witte mensen – kerkgangers of niet – nog altijd ingebakken, meer dan we zelf beseffen, vrees ik.”

“Alle mensen zijn gelijk en niemand is meer gelijk dan een ander”, zo sluit De Reuver zijn essay af. “Is dat woke? Nee, dat is Bijbels.”

Activiteiten in Zwolle

Vrijdag 30 juni | 19.00 u | Nijkerkerbolwerk 
Herdenking van het einde van de Nederlandse trans-Atlantische slavernij

Zaterdag 1 juli | 10 – 17.30 u | Lutherse Kerk
Tentoonstelling ‘Kerk en slavernij’

Zaterdag 1 juli | 14.30 u | Lutherse Kerk
Wandeling door Zwolle onder leiding van Elly Touwen

Zaterdag 1 juli | 16.30 u | Lutherse Kerk
Vesper

Beeld: Afrikaanse familie wordt gescheiden door Europese slavenhandelaren – John Raphael Smith (1791) Rijksmuseum Amsterdam

Delen:
Terug naar nieuwsoverzicht