‘Er is ruimte voor ieders eigen beleving’

Nieuws

Renske Bakker loopt sinds september stage in de Oosterkerk. Tijdens de coronacrisis – dan kom je wel voor uitdagingen te staan! Toch doet de tweedejaarsstudent Theologie aan de VIAA dat enthousiast. In de Bagijn, het contactblad van de Oosterkerk, vertelt ze over haar ervaringen in de gemeente en wat corona hierin betekent.

‘Dat mijn stage middenin de coronatijd startte, had natuurlijk wel impact’, vertelt Renske. ‘Omdat de kerkdiensten vooral online zijn, ontmoet je geen mensen in de kerk en ontstaat er geen spontaan contact. Dat is heel jammer. Maar ik kan niet anders zeggen dan dat ik warm onthaald ben in de Oosterkerk. En dat contact met anderen zoek ik nu online of via de telefoon. Dat kan gelukkig nog wel.’

Ruimzinnig
Zelf is Renske lid van de Plantagekerk, waar ze ook ouderling was. ‘Ik was helemaal niet van plan om theologie te gaan studeren’, vertelt ze. ‘Maar in mijn vrijwilligerswerk als ouderling zocht ik meer toerusting. In mijn zoektocht hoe ik daar invulling aan kon geven, stuitte ik op de opleiding aan de VIAA. Dat ik bij de Oosterkerk terechtkwam voor mijn stage, was een bewuste keuze. Ik woon in Assendorp en kwam tien jaar geleden eens terecht in de Jeruzalemkerk. Dat sprak mij aan. De Jeruzalemkerk ging op in de Oosterkerk, die bekend staat als ruimzinnig. Daar was ik wel nieuwsgierig naar: wat houdt die ruimzinnigheid dan in? Dat wilde ik ontdekken. Ik merk dat er binnen de Oosterkerk veel verschillende beelden en ideeën naast elkaar kunnen bestaan. Er is ruimte voor ieders eigen beleving en dat vind ik mooi om te zien. In het begin dacht ik: als er zoveel verschillende opvattingen zijn, waarin ontmoet je elkaar dan? Maar er is veel ruimte om van elkaar te leren. Ik zie dat als een geschenk van de Heilige Geest.’

In het begin dacht ik: als er zoveel verschillende opvattingen zijn, waarin ontmoet je elkaar dan?

Leeftijdsgroepen
Renske ziet nog wel wat verschillen tussen de Oosterkerk en de Plantagekerk. ‘In de Plantagekerk is de gemiddelde leeftijd van kerkgangers 28 jaar. Die leeftijd ligt bij de Oosterkerk een stuk hoger! Ik vind het jammer dat de groep tussen de 20 en 35 jaar er niet is. En dat zie je ook terug in het jongerenwerk. Bij Provider is er één jongerengroep van 12 t/m 17 jaar, in de Plantagekerk hebben we die leeftijden opgesplitst in meerdere groepen, zodat je iedere groep een eigen benadering kunt geven.’ Voor haar stage loopt Renske nu één keer per maand mee met Provider: ‘Online, of als het kan op zolder. Ik probeer dat te doen aan de hand van een actueel thema, bijvoorbeeld corona, en dat te koppelen aan een Bijbelverhaal. Het geeft me energie om met jongeren te werken, ik ben echt een mensenmens en geen boekenwurm.’

Renske: ‘Het geeft me energie om met jongeren te werken, ik ben echt een mensenmens en geen boekenwurm.’

Opdrachten
Daarnaast heeft Renske nog drie andere opdrachten: pastoraat, het uitvoeren van een diaconale missionaire opdracht en een liturgische opdracht in woonzorgcentrum Arcadia. Renske: ‘Ik doe al de pastorale gesprekken in Arcadia, hoewel dat nu helaas niet meer fysiek kan. Wegens corona gebeurt alles telefonisch of online. Op termijn ga ik waarschijnlijk ook een bijdrage leveren aan een vesperdienst. Maar ook hier zijn we door corona afhankelijk van wat er kan. Voor de diaconale missionaire opdracht ben ik nog aan het kijken wat we gaan doen. Ik doe dit onder begeleiding van ds. Elly Urban en heb al contact met de diaconie en de werkgroep Evangelisatie.’

Genieten van elk moment
Op welke manier Renske op termijn aan de slag wil, weet ze nog niet. ‘Ik sta er open in’, zegt ze, ‘maar ga zeker geen voorganger worden. Ik kan ook gaan werken in de jeugdzorg, het ziekenhuis of een Sociaal Wijkteam. Het is tot nu toe een grote zoektocht voor mijzelf en ik geniet van elk moment en elke stap. Ik ga zien waar deze reis mij brengt.’

Tekst: Heleen Grimmius
Het interview met Renske verscheen in De Bagijn, het contactblad van de Oosterkerkgemeente. 

 

Meer nieuws

Nieuws

“Woar bin ie d’r iene van?” – viering over identiteit

Het Ontmoetingshuis Moderne Devotie organiseert dit najaar drie laagdrempelige vieringen rondom identiteit en navolging in de regio. De tweede avond, zondag 19 november, staat in het teken van familie. Hoeveel invloed hebben onze bloedverwanten op onze identiteit en de keuzes die we maken? “Woar bin ie d’r iene van?” Zondag 19 november 19 – 20…

Nieuws

Ries Nieuwkoop: “Het Evangelie is tegenwind”

Zwollenaar Ries Nieuwkoop werd in 1973 bevestigd als predikant in Balk. Afgelopen zomer ging hij – precies vijftig jaar en één dag later – voor het laatst voor in dezelfde Friese gemeente. Ook die keer ging de preek over Mattheus 7:21, de tekst op de gevelsteen van de kerk in Balk (It Breahûs). Jan Nauta…